1 клас Урок. Письмо Тема. Письмо малої букви «б» (бе). Підготовчі графічні вправи. Складовий диктант. Написання речень.




1 клас

Урок. Письмо

Тема. Письмо малої букви «б» (бе). Підготовчі графічні вправи. Складовий диктант. Написання речень.

Мета: вчити учнів писати рядкову букву «б» (бе) і поєднувати її з іншими буквами; розвивати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; формувати вміння зв’язно і послідовно висловлювати думку, передавати зміст малюнка; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання. Каса букв, таблиця букв «Пиши правильно», малюнки лікарських рослин, білочки, грибів, горіхів, шишок, макет кошика, фішки для побудови звукових моделей.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

- Вже дзвінок нам дав сигнал,

  Працювати час настав.

Доброго дня сонечку ясному,

Зимовому ранку такому прекрасному,

Доброго дня людям усім,

Доброго дня друзям моїм.

-         Діти, я познайомлю вас із нашою гостею. Це сві­чечка.  

-         Якщо піднести руки трішечки ближче до вогника, що ми відчуємо? (Тепло).  

-         Як ви га­даєте, чи може людина дарувати світло і тепло, як свічка?  

-         Коли це відбувається? (Коли людина робить добрі справи, допомагає іншим людям, береже природу).

-         У доброї людини очі сяють, як зорі, так, як у вас зараз, дітки!

-         Діти, підніміть перед собою руки долоньками до свічечки. Уявіть, як її тепло падає  на вашу долоньку і зігріває все ваше тіло. Своє тепло і доброзичливість пошліть всім присутнім у класі.

 

Діти (за руки):     Тепло своїх долоньок

ми людям віддаєм,

доброту і щирість

у серці всі несем.

-         А тепер пошліть свою сердечну доброту і щирість свічечці.

-          Нехай її вогник перейде до вас і пломенить у ваших серцях.

 

-                     У  кожного з вас на парті лежить квітка-семицвітка зі згорнутими пелюсточками. Якщо будете правильно виконувати завдання, то я вам дозволю розгортати по одній пелюсточці. У того, хто дуже старатиметься, всі пелюсточки розгорнуться і  квіточка в кінці уроку розцвіте. 

                  ІІ. Актуалізація знань учнів

-         Сьогодні до нас завітала ... Відгадайте, хто?

Ой, яка вона гарненька,

Пишнохвоста і руденька.

Не звірятко - просто диво,

Невгамовне, пустотливе.

Вгору-вниз, на гілку з гілки.

Хто ж це буде, діти?    (Білка)

- Діти, у білочки сьогодні день народження. Вона усіх нас запрошує на свято.

- Відкрийте, будь ласка, свої зошити.

 

Зошит свій я відкриваю,

Наскоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь.

Буду я писати вправно,

До  роботи я берусь.

 

 

- Що зазвичай дарують на день народження? (Квіти).

- Які саме квіти подаруємо ми білочці? (Кульбабу, тюльпан і мальву).       

- Надрукуйте їх назви у таблиці. (Вчитель на дошці). 

- Яка буква в цих словах повторюється? (М’який знак).

- Для чого він служить? (Для пом’якшення попереднього приголосного звуку).

- Отож, ми пригадали, для чого потрібен   «ь»  у мовленні.

- Який настрій у білочки? (Веселий, радісний, бадьорий, піднесений).

- Хто поспішає на іменини? (Бджоли).

- Медоносні комахи-трудівниці, що збирають квітковий нектар і переробляють його на мед, дуже корисний для здоров’я.

- Білочці цього дня дуже пощастило. Чому саме, ви дізнаєтеся, прослухавши вірш. Отож, слухайте уважно.

Бігла білочка в долинку,

бачить бубликів торбинку.

Бджілок швидко погукала,

бубликами частувала.

Під березою сиділи,

усі бублики поїли.

-         Що знайшла білочка? (Бублики).

-         Під яким деревом вона сиділа?  (Під березою).

-         В чому були бублики? (В торбинці).

-         Складіть речення про білочку  за поданими схемами.


______    ______   ______  .                      ______    ______  __   ______.

- Молодці, ви гарно давали відповіді на всі запитання і складали речення.

- Іменинниця і нас пригощає бубликами. Тому ми мусимо зробити їй подарунок. А це буде наша хороша праця. А ще ми для білочки подаруємо… Прочитаємо ці склади:

сто   на   ми

-         Складіть з них слово:   намисто.

-         Що таке намисто?

-         Прикраса на шиї жінки.

-         З чого ми можемо зробити намисто?

-         З ягід лікарської рослини  горобини.

-         Але горобина тільки для пташок ягідки віддає даремно. А ми мусимо за них  заплатити своїми знаннями. Отож, стараймося!

 

- А тепер пригощайтеся бубликами. Але що це, із зворотної сторони щось написано.

 

- АОУЕИІ.

- Що це? (Букви).

- Які ці букви? (Друковані, великі)

- Які звуки означають ці букви? (Голосні).                  

- Скільки є голосних звуків? (6).

 

- Назвіть букви написані на другій низочці бубликів.      

- СРТДЗБ.

- Які ці букви? (Друковані, малі).

- Які звуки вони означають? (Приголосні).

 

- Що написано на третій низочці?

- Ь.

- Який звук він означає? (Він звука не означає).              

- Ці букви писані чи друковані? (Писані).

 

ІІІ. Каліграфічна хвилинка         

-         Повторимо каліграфічне  написання деяких з них.

о  д З Е ьь      ме за тіль      заметіль  

-         Повторимо написання рядкової букви «о». (Починаємо писати трохи нижче верхньої рядкової).

-         Так само починаємо писати малу букву «д», другий елемент якої є пряма похила подовжена паличка, яка переходить у петлю.

-         Яка це буква?

-         З яких елементів складається велика «З»? (З верхнього і нижнього  правих півовалів).       

-         Починаємо трохи нижче міжрядкової лінії, нижній правий півовал торкається  нижньої рядкової лінії.  

-         З яких елементів складається велика буква «Е»? (З верхнього і нижнього лівих півовалів).

-         Пишемо під лічбу і-раз-і, і-два-і.

-         Повторимо написання м’якого знака. (Пишемо пряму похилу паличку із заокругленням внизу. Для поєднання з іншими буквами, не закінчуючи овалу, пишемо вузлик, від якого ведемо вигнуту лінію і ще один «ь»)

-         Прочитайте наступний склад. (ме).

-         Як поєднуються букви? (Безвідривно, пишемо під нахилом).

-         Який  наступний склад? (за). (Відривне поєднання букв).

-         Прочитайте останній склад. (тіль).

-         «ь» пишемо без вузлика.

 

-         Давайте із записаних складів утворимо слово. (Заметіль)

-         Що означає слово «заметіль»? (Хуртовина, завірюха, віхола, хурделиця…)

-         Коли це все буває?

-         Я вас просила дослідити разом із батьками, чи залягає білочка у зимову сплячку.

-         У зимову сплячку білки не залягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину сплять кілька днів.

-         Отож, ми повторили каліграфічне написання деяких писаних букв.

ІV. Словниковий диктант

-         Зима заморозила слова. Ваше завдання їх розморозити і записати.

-         З якої букви починаємо писати словниковий диктант?

-         Який розділовий знак будемо ставити між словами?

[лід]   [мороз]   [санки]   [весна]

-         В якому слові один склад?

-         Назвіть приголосні звуки у слові мороз.

-         Поставте запитання до слова санки.

-         Яка пора року об’єднує всі ці слова? (Зима)

-         Яке слово тут зайве? (Весна). Не час ще весні, хай зачекає.

-         От ми і завершили роботу над словниковим диктантом.

V. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні на уроці ми навчимося писати нову букву. А яку саме, ви зараз зрозумієте.

 

VІ. Пояснення нового матеріалу

  1. 1.     Мотивація навчальної діяльності

Диби-диби, диби-диби –

Пішла білка по гриби.

Позбирати всіх не може.

Білці діти допоможуть!

-         Який звук найчастіше повторюється в цьому вірші? ([б] [б]).

-         Який він? (Приголосний).

-         Якою буквою він позначається на письмі? («бе»).

-         Які ще слова зустрічалися нам сьогодні із цим звуком? (Білка, береза, дуб, бублики, бджола, торбина).

-         Чи можемо ми записати ці слова у зошиті? Чому?

-         То спробуйте передбачити, що ми сьогодні будемо вивчати на уроці? (Писати малу букву «б»).

-         А для чого нам це? (Щоб вміти записувати слова з цією буквою, щоб бути грамотними, навчитися писати каліграфічно і охайно).

2. Аналіз структури рукописної рядкової букви «б», її елементів, порівняння з раніше вивченими літерами

- Тому прийшов час навчитися писати рядкову букву «б». Розгляньте і скажіть: із скількох елементів складається мала буква «б»?

- Мала буква «б» складається з двох елементів: овал і пряма похила подовжена паличка із плавним поворотом праворуч.

- В яких вивчених раніше буквах є подібні елементи?

- Діти, спробуйте пофантазувати, на кого схожа буква «б»?

Повчимося писати другий елемент букви «б».

3. Пояснення написання літери «б»

- Починаємо писати букву «б» із овалу (як букву «о»), перетинаємо верхню рядкову лінію, ведемо до міжрядкової з плавним поворотом праворуч. Пишемо на рахунок «і-раз-і, два-і».

- А тепер напишемо її у повітрі, мокрим пензликом на дошці.

 4. Написання букви «б» у зошиті, поєднання її з іншими літерами

     -    А зараз обведіть зразок у зошиті і пишіть самостійно цілий рядок.

-         «ба» – пишемо відривно.

-         А що буде, якщо ці два склади з’єднати? (Баба).

-         Скільки  складів? Запишіть.

-         «бу» - з’єднуємо  відривно.

-         Яке слово починається на склад «бу»? (Бублики,будинок, буква).

-         Скільки букв «б» у цьому слові? Запишіть самостійно.

VІІ. Фізкультхвилинка «Рукавички»

У народі кажуть: «Як дитина грається, так їй і здоров’я усміхається».

-         Поясніть, як ви розумієте це прислів’я.

 

Рукавички

Рукавички волохаті

Хочуть руки зігрівати.

І зовуть: заходьте дружно,

Ми погріємо усіх.

Старший братик перший йде

І малят своїх веде:

Цей показує дорогу,

Троє менших вслід за ним

Дріботять собі потроху,

Щоб зігрітися усім.

 

VІІІ. Продовження роботи в зошиті

  1. 1.     Написання слів

-          Прочитайте наступне слово. Скільки букв «б» в ньому? Запишіть самостійно. Всі букви з’єднуємо відривно.

-         Що ви розумієте під значенням слова «бабка»? (гриб, комаха).

-         Складіть речення з цими словами.

-         Обведіть це слово, зверніть увагу на поєднання букв. Напишіть його самостійно.

  1. 2.     Списування речень

-         Прочитайте речення. (На дубі сиділа білка).

Гра «Мозковий штурм»

-         Скільки в цьому реченні слів?

-         Що стоїть в кінці речення?

-         З якої букви починаємо писати речення?

-         Як пишуться слова в реченні?

-         Які ще розділові знаки можуть стояти в кінці речення?

-         Поставимо запитання по змісту речення? (Де сиділа білка?)

-         Який знак поставимо в кінці речення?

-         Запишіть це речення. (Учень пише на дошці).

-         Прочитайте наступне речення.

-         Про що в ньому розповідається?

-         Який перший звук у слові барвінок?

-         Спишіть самостійно. (На клумбі росте барвінок).  

-         Молодці, тепер ви вже вмієте писати букву «б», склади, слова і речення з нею.

  1. 3.     Фізкультхвилинка «Наші малі пальчики»

ІХ. Мовно-логічні вправи

-         Ми обіцяли білочці допомогти заповнити кошик грибами, шишками, горіхами.

 

  1. Творче списування. Диференційоване завдання.                

      а) «Мовний вінегрет»: ( відповідь із зворотної сторони)         

ка  риб       

ра  бан  ба

ра ла наз би;

- Скільки складів? Поставте запитання до слів.

 

          б) встав потрібну літеру (перфокартки):                       

                    аз..ука,   ку..ло,   ду..ло,    ро..ота,   л..он;

-         В якому слові букв більше ніж звуків?

 

         г)   творча робота (усно):

- А ось речення, записане на дошці. Прочитайте його.

- Яким одним словом можна назвати всі ці предмети?

- А тепер змінимо кожне слово так, щоб воно означало один предмет.

               Дуби, берези, клени - …

-         Самостійно запишіть утворене речення.

Перевірте. (Дуб, береза, клен - дерева).

 

  1. Запиши слова складами (диктант):                                                

верба, бузок, калина.

-         Скільки складів у кожному слові?

 

  1. 3.     Творче списування:

-         У кожного з вас на столі речення, останнє слово якого змив дощ.

Прочитайте, подумайте, спишіть завершене речення.

У берізки біла …

Дупло білки в …

Капуста росте на …

  1. 4.     «Ланцюжок».

-         Діти, що це?  Підберіть близькі за значенням слова і запишіть їх. (На дошці)

Алфавіт –  … абетка, азбука.

Хата – … дім, будинок.

  1. 5.     Поставте слова в певному порядку, щоб утворилося речення:

білку, Ми, з, привітали, іменинами.

-         Що означає привітали?

 

  1. Ребуси:

Збуна, пі2вал, 100рона, ві3ло.

ХІ. Розвиток зв’язного мовлення.  Творча робота «Опис білочки»

1. Розгляд малюнка із зображенням білочки

2. Бесіда за змістом малюнка     

- Отож, діти, хто це? (Це білочка, пустунка, звірятко).

- Де вона живе? (У лісі)

-  Яке хутро у білочки? (Гарне, руде)

-  Який у пустунки хвіст? (Пухнастий, довгий).

 - Яка голівка у цього звірятка? Які очі? (Голівка маленька,очі, мов горішки).

-  Які вушка? (Гострі, наче ріжки, з китичками на кінці).

-   Що робить білочка? (Стрибає, скаче).

-  Чим живиться? (Горішками, шишками, грибами).

3. Складання розповіді про білочку

Гра «Диктор на радіо»

Білочка  живе у лісі. Вона мас гарне руде хутро, пухнастий довгий хвіст.  Очі в неї, мов горішки, голівка маленька. Вушка гострі, наче ріжки з китичками на кінці.  Звірятко жваво стрибає з гілки на гілку. Носить у дупло шишки, горішки, гриби. Це вона на зиму харчі заготовляє. (7ягідка)

Гра «Снігопад компліментів»

      - А тепер посиплемо на білочку снігопад компліментів

- Усно чи письмово ми складали  розповідь?

ХІІ. Підсумок уроку

- Письмо якої літери ми сьогодні вивчили?

         - А чого ще ви навчилися на уроці?

         - А що вам було найцікавіше?

-         Отож, ми вчилися складати слова, ділити їх на склади, вставляти пропущені букви, будувати і доповнювати речення, підбирати близькі за значенням слова. І з усіма завданнями ви справилися чудово. Молодці!

-         Урок наш підходить до кінця. Якраз і намисто готове, кошик повний. Білочка дуже рада вашому подарунку, а ще більше вашому старанню, активності і знанням.

-         Піднесіть кожен свою квіточку. Майже всі пелюсточки розгорнуті. Яке слово записане на її пелюсточках? (Молодець!)

-         Серед сніжної білої зими розцвіли в нас на уроці веселкові квіти. Отож, ваша доброта, праця, старанність перемогли мороз і холод.

Сьогодні нам було затишно і приємно не тільки тому, що наша свічечка нас зігріла своїм теплом, а й тому, що ви несете в своїх маленьких сердечках її світло  радості і добра. Залишайтеся такими завжди. Посміхайтеся.

(Пісня «Усмішка»)



Создан 15 янв 2016