Українська мова 3 клас Тема. Вправи на засвоєння різних форм прикметників у сполученні з іменниками. Спостереження за роллю прикметників у загадках.




Українська мова

3 клас

Тема. Вправи на засвоєння різних форм прикметників у сполученні з іменниками. Спостереження за роллю прикметників у загадках.

 

Мета: систематизувати і закріплювати знання учнів про прикметник, його роль у тексті; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до усної народної творчості; виховувати дбайливе ставлення до природи.

 

Обладнання: схема-опора, підбір предметних малюнків, мовний матеріал, тести, зображення дівчини Сніжинки, дівчини Весни.

 

Тип уроку: урок формування умінь і навичок

 

Форма проведення: урок-подорож.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

- Любі діти! У наш клас

завітали гості щирі.

Привітаймо в добрий час

гостей посмішкою й миром.

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у 3 клас.

- Не так давно на одному з уроків ми побували в одному королівстві. Прочитаю  вам кілька рядків, а ви відгадайте його назву:

- Отак починається казка :

"Було королівство … "(Будь ласка)

- Яке це слово? (Чарівне)

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

- З якої букви пишемо назву королівства?

- Які ще слова пишемо з великої букви?

- Щоб потрапити в таке королівство, треба знати чарівні слова.

- Хто нам їх нагадає? Чому вони чарівні? (Вони створюють добро, приносять радість, хороший настрій)

- Давайте їх запам’ятаємо і будемо вживати у спілкуванні з іншими людьми:

Дд Бб дь ска

Будь ласка!                                        Дякую!

Добрий день!                                     Вибачте!

Спасибі!                                            До побачення!

ІІІ. Словниковий диктант.

- А зараз звернемося до словникової скриньки. Але спочатку відгадайте загадку.

                 Ніжна зірка сніжно-біла

                На рукав згори злетіла.

                Як несла її сюди,

                Стала краплею води.

                                                               (Сніжинка)

- Так, це сніжинка. І хоча зараз за календарем весна,  наша Сніжинка не може розтанути, бо це казкова дівчинка. Вона принесла нам завдання для словникового диктанту.

Село, стебло, зима, весна, середа.

(Діти пояснюють написання слів, за кожну правильну відповідь отримують сніжинку)

ІV. Актуалізація знань учнів.

- Виконаємо  ще декілька завдань нашої гості.

- Доберіть споріднені слова до слова "сніг".

- А які слова називають спорідненими?

Сніг – сніжний, сніговій, сніжок, засніжений, сніжинка, снігур, снігуронька, сніговик.

- Запишіть  слово "засніжений" і розберіть його за будовою.

- Що таке закінчення?

- Як визначити корінь слова?

- Доберіть слова-синоніми до слова "сніговій".

- Що таке синоніми? (Слова близькі за значенням,  слова-друзі)

Сніговій – хуртовина, завірюха, заметіль, пороша, хурделиця.

- До якої частини мови належать всі ці слова? (Іменники)

- Які ознаки може мати сніг? (Холодний, блискучий, пухнастий, глибокий, густий, несподіваний, ніжний, мокрий)

V. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні, діти, ми помандруємо до Країни Знань і завітаємо в гості до Іменника. Але спочатку пригадаємо, яку частину мови ми називаємо іменником.

- Дійсно, він взяв собі  на плечі велике діло – називати речі. Іменник має друга. Хто він, ви скажете, коли уважно послухаєте вірш. Слів якої частини мови в ньому найбільше?

Це така частина мови -

Без неї нам не обійтись.

Ти вслухайсь в диво пречудове,

Йому, як другові, всміхнись.

Земля – ласкава, люба, рідна,

А сонце – щире, золоте,

А небо – лагідне, погідне,

Життя – прекрасне, дороге,

А очі в мами – добрі, ніжні,

А голос – чистий і дзвінкий,

а руки – теплі і надійні,

А погляд – сонячний, ясний.

- Що таке прикметник?

                  Усі ознаки називає ця частина мови.

                  І жодного не обминають

                    слова ці справді пречудові.

                     Прикметники дають іменнику-предмету,

                             якусь його ознаку чи прикмету.

VI. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні на уроці ми закріпимо свої знання про прикметник як частину мови, навчимося визначати рід і число прикметників.

- На ваше ім’я прийшов лист від Барвінка.

Дорогі діти!

Я - Барвінок. О, біда! Калинка дала мені завдання самостійно вивчити прикметник, бо я на уроці був неуважний і нічого не зрозумів. Допоможіть мені, будь ласка. Пришліть на мою адресу таблицю з основними ознаками прикметника.

Чекаю!

                                                      Вдячний Вам  Барвінок!

-         Допоможемо Барвінку?

-              Отже, в  кінці уроку ми повинні будемо зробити висновки і дати відповідь на цей лист. А зараз за роботу!

-              Наш девіз:

Міркуємо – швидко!

Відповідаємо – точно

Пишемо – гарно.

VII. Робота над новим матеріалом.

1. Гра "Який? Яка? Яке? Які?"

-         Я загадую загадку, а ви до слова-відгадки добираєте його ознаки.

                Хто має носик долото?

                Ним комах з кори виймає,

про здоров’я лісу дбає!

                            (Дятел)

-     Який він? Працьовитий)

-         Якого роду цей іменник? 

-              А прикметник? Чому? (Прикметник стоїть у тому ж роді, що й іменник, з яким він зв’язаний)

-              Яке закінчення має прикметник? 

-              Які ж закінчення мають прикметники чоловічого роду? 

-              А бджілка яка? (Працьовита)

-              А дитя яке? (Працьовите)

-              А ми всі які? (Працьовиті)

-              То які закінчення мають прикметники? 

-              Як змінюються прикметники в однині і множині? 

-              Яка зараз пора року? (Весна)

-              Яка вона? (Рання) 

-              Запишіть це словосполучення: весна (яка?) рання.  

-              Усно змініть прикметник за родами і числами. 

2. Робота з предметними малюнками.

-              До поданих іменників доберіть прикметники, визначте їх рід, число?

-              Отже, як визначити рід у прикметниках? (За іменниками, за родовими закінченнями)

VIIІ. Робота з підручником.

Впр. 130

-              Прочитайте текст?

-              Що тут незвичайного?

-              Прочитайте всі слова з довідки?

-              Зробіть зміни.

-              Запишіть самостійно.

-              Визначте головні члени в першому реченні?

-              Яким членом речення виступає прикметник?

-              З яким словом в реченні він зв’язаний?

-              До якої частини мови належить слово "зів’яли"?

ІХ. Письмо по пам’яті.

Зима, як бачте, видалась надто довга і холодна. Набридла вже вона тваринам. І вони вирішили прийти з лісу до нас на урок. Хто ж перший наш гість? Відгадайте.

                 Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч мала вона на зріст

та великий має хвіст.

Як намисто оченята.

Хто це? Спробуй відгадати!

                                              (Білка)

-              Які прикметники є в цій загадці?

-              Білка в своєму кошику принесла нам повідомлення.

Бл… скучим снігом одяглося ш…роке поле за с…лом.

-              Прочитайте речення, вставте пропущені букви, добираючи перевірні слова. 

-              Про що в ньому розповідається?  

-              Де знаходиться поле?  

-              Що з ним сталось? 

-              Прочитайте ще раз і запам’ятайте.  

-              Запишіть по пам’яті. 

-              Визначте головні члени речення. 

-              Назвіть, до якої частини мови належить кожне слово? 

Х. Вправи для розумової гімнастики.

-              А ось і наступний наш гість. 

                Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід.

                                          (Лисиця)

-              Хитромудра лисичка принесла цікаві вправи для розумової гімнастики. 

 Гра "Впіймай слово"

Рідна, лагідна, найдорожча – … (матуся)

Запашний, білий, смачний – … (хліб)

Чисте, блакитне, безхмарне – …(небо)

Уважний, акуратний, дисциплінований – … (учень)

Материнська, дзвінкоголоса, чарівна, українська – … (мова)

-              Складемо речення про мову.

-              Яке воно за метою висловлювання? (Розповідне)

-              Перебудуйте його у спонукальне?

-              Які бувають речення за інтонацією?

ХІ. Робота в парах.

Ведмідь свариться з совою: 

- Ти щось наплутала, сова!

Затям своєю головою:

Зими в природі не бува!

-              Чому ведмідь вважає, що зими не буває! (Ведмідь взимку спить)

-              Чи є в цьому реченні звертання? 

-              Що таке звертання? 

-              Працюючи у парі, складіть оповідання, в якому розкажете  ведмедику про зиму, використовуючи прикметники. 

(Один учень з пари читає утворений текст)

-              Тепер ведмідь буде знати, що таке зима. Ми за допомогою різних прикметників змалювали її. Але ведмідь дуже любить весну і хоче, щоб ми для нього і його маленьких ведмежат, які народились в лютому, провели хвилинку поезії.

ХІІ. Хвилинка поезії.

      1. Сплітає весна всім вінки,

Дарує фіалочки сині.

Малий соловейко дзвінкий

Співає в саду на калині.

 

2. Я хочу, щоб завжди жило

Моє найкраще село,

Весною повнились сади

Й криниці чистої води,

Щоб зеленіли поле й ліс,

Щоб жайвір сонячний приніс

У цей весняний світлий день

Найкращу із своїх пісень.

-              Весна – це надії і сподівання, це радість і впевненість у своїх силах. Вона збагачує нашу землю не лише красою, але й талантами. Якраз напровесні народились два українські поети. Хто це?

-              Як любила і чекала цю пору року Леся Українка! Перед чарами весни здавалося відступала недуга, а зболена душа переповнювалась радістю, мріями, насолодою від краси природи, навіювалися нові думки і сподівання  для творчості.

Знов весна і знов надії

В серці хворім оживають.

Знов мене колишуть мрії,

сни про щастя навівають.

Весна красна! Любі мрії!

Сни мої щасливі!

Я люблю вас, хоч і знаю,

що ви всі – зрадливі…

ХІІІ. Систематизація знань учнів.

- Дівчина Весна теж принесла нам нові завдання.

1. Від іменників утворіть прикметники:

Весна – весняний

Зима – зимовий

Сонце – сонячний

Дощ – дощовий

Тепло – теплий

-              То що таке прикметники? 

-              За чим вони змінюються? 

-              Яким членом речення виступають? 

-              З якою частиною мови зв’язані? 

2. Тест.

-              А тепер ми повинні допомогти Барвінку. Зробимо це у вигляді відповідей на тестові завдання. Виберемо ту роботу, в якій не буде жодної помилки.

1). Прикметник – це частина мови, що означає…

       а) назву предмета;

       б) ознаку предмета;

       в) дію предмета.

2). На які запитання відповідає прикметник:

а) який? яка? яке? які?

б) хто? що?

в) як? де?

3). Прикметники змінюються за:

а) за числами;

б) за родами:

в) за числами і родами.

4). Підкресли в реченні прикметники:

У довгі коси білокора берізка вплітає золоті стрічки.

5). Визначте рід прикметників?

       Зелений -

       Весняна -

Тепле -

6).Постав у множині:

       Висока берізка –

       Стрункий стовбур –

- А тапер зробимо самоперевірку тесту за допомогою підказки, яка схована на зворотній стороні тесту. Хто не допустив жодної помилки, має право відправити тест Барвінку.

ХІV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

Наша мандрівка виявилась вдалою, ми допомогли Барвінку, попрощались із зимою і зустріли весну, закріпили свої знання про іменник і прикметник. Домашнє завдання: вправа 138.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

Село, стебло, зима, весна, середа

 

 

 

 

 

 

Дорогі діти!

Я - Барвінок. О, біда! Калинка дала мені завдання самостійно вивчити прикметник, бо я на уроці був неуважний і нічого не зрозумів. Допоможіть мені, будь ласка.     Пришліть на мою адресу таблицю з основними ознаками прикметника.

Чекаю!

                Вдячний Вам  Барвінок!  

 

 


Додаток 3

Бл… скучим снігом одяглося ш…роке поле за с…лом.


                                  Додаток 4


Доброго ранку! 

Добрий ранок! 

Добридень! 

Доброго дня!                             


Дякую! 

Щиро дякую!

Дуже вдячний!

Спасибі! 

Скажіть, будь ласка!

Будьте ласкаві!

Дозвольте запитати!

Поясніть,    будь ласка!

Прошу вас! 

Пробачте, будь ласка!

Даруйте!

Перепрошую!

Вибачте! 

До побачення!

На добраніч!

Бувайте здорові!

На все добре!

Всього найкращого! 



Создан 10 дек 2016